BANNER 1340px (empty)
BANNER 1340px (max_top)
wiadomościmapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
BANNER 1340px (winieta)
BANNER 450px (small winieta)
BANNER 160px (left_0)
BANNER 160px (left_1)
DRONY DLA GEODETY
DRONY DLA GEODETY
NAWI
NAWI
NIWELATORY
NIWELATORY
TACHIMETRY
TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE
SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN
BENTLEY GEOMAGAZYN
BANNER 160px (buttony_po_lewej)


BANNER 450px (middle_top_1)
BANNER 810px (middle_top_1_810)

Definicja


Fotogrametria jest stosunkowo młodą dziedziną nauki. Jej naukowe początki sięgają połowy XIX wieku. W przedwojennej Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Gutenberga (Kraków, 1929-39) czytamy m.in.:

  • Fotogrametrja, zastosowanie zdjęć fotograficznych do celów pomiaru uwidocznionych na kliszy przedmiotów lub krajobrazów. Udoskonalenie metod f. spowodowało zastosowanie jej przede wszystkiem do celów topograficznych. (...)
    Fotogrametrja posługuje się fototeodolitem, w którym luneta zastąpiona jest przez kamerę fotograficzną. Na podstawie zdjęć fotograficznych i pewnych pomiarów w terenie uzyskujemy potrzebne do wiernego odtworzenia elementy topograficzne.

Bardzo lapidarna definicja fotogrametrii pojawiła się w popularnej w latach 70. serii wydawniczej Ministerstwa Obrony Narodowej pt. "1000 słów o...". W części "1000 słów o fotografii" autorstwa Henryka Latosia (Warszawa, 1979) czytamy:

  • Fotogrametria - oparty na fotografowaniu terenu i jego fotogramach dział nauki i techniki zajmujący się pomiarem terenów i obiektów przestrzennych, ustalaniem ich kształtu i położenia.

Najpełniejszą definicję możemy znaleźć w 31-tomowej Wielkiej Encyklopedii PWN z 2002 r. Jej autorem jest wybitny polski fotogrametra prof. Jerzy Sitek, a zaczyna ona się tak:

  • Fotogrametria [gr.], dziedzina nauk techn. zajmująca się pozyskiwaniem, przekształcaniem, prezentacją i gromadzeniem informacji (ilościowych i jakościowych) dotyczących danego terenu lub obiektu na podstawie zdjęć fotogrametrycznych (tzw. fotogramów) lub ich reprezentacji cyfrowych. (...)

Określenie "cyfrowych" odzwierciedla skok technologiczny, jaki dokonał się w fotogrametrii na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Obecnie mamy bowiem do czynienia z fotogrametrią cyfrową, w której z niebywałym powodzeniem wykorzystuje się techniki komputerowe.
O ile trudno znaleźć podobieństwa między sztuką fotografowania i tworzenia map uprawianą w XIX wieku przez twórcę fotogrametrii Francuza Aimee Laussedata, a dzisiejszą masówką w postaci tysięcy cyfrowych ortofotomap, to niezmienne pozostało, to co napisał w 1917 r. w podręczniku do miernictwa profesora Wiktora Ehrenfeucht, czyli że "zdjęcie szczegółów [pomiar] gruntów i terenu przy zastosowaniu fotogrametrji odbywa się w domu. Robota zaś w polu, polegająca na orjentowaniu narzędzia i fotografowaniu, zabiera bez porównania mniej czasu, niż przy stosowaniu innych sposobów".

fotogrametria

Oprac. JP
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_plBANNER 450px (middle_bottom_1)
reklama
BANNER 160px (right_left_1)

BANNER 160px (right_right_1)

BANNER 160px (right_left_2)

BANNER 160px (right_right_2)

BANNER 160px (right_left_3)

BANNER 160px (right_right_3)
BANNER 810px (middle_bottom_main_1)
BANNER 1340px (bottom_1340)
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

-Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
-Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
-GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
-GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny) Anna Wardziak (sekretarz redakcji) Jerzy Przywara Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty) Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl) Damian Czekaj Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn RSS